Piet Mondrian

Malíř · neoplasticismus

🇳🇱 nizozemský malíř · 7. 3. 1872 – 1. 2. 1944

Piet Mondrian byl nizozemský malíř, průkopník abstraktního umění a spoluzakladatel hnutí De Stijl, známý kompozicemi z černých linek a ploch červené, modré a žluté.

Portrétní fotografie mladého Pieta Mondriana z roku 1899 – muž s knírem a vlnitými vlasy v tmavém saku a vestě
Piet Mondriaan, fotografie kolem roku 1899, neznámý autor. Wikimedia Commons, public domain.

Život v kostce

Amersfoort, Winterswijk a krajiny (1872–1907)

Pieter Cornelis Mondriaan se narodil 7. 3. 1872 v Amersfoortu v nizozemské provincii Utrecht. Rodina se později přestěhovala do Winterswijku na východě země, kde otec vedl místní základní školu. Otec měl kvalifikaci učitele kreslení a malovat chodil se synem i strýc Frits Mondriaan. Piet nejdřív sám získal učitelskou kvalifikaci a v roce 1892 začal studovat na amsterodamské akademii výtvarných umění. Dlouhá léta pak maloval krajiny: větrné mlýny, vodní kanály, pole a stromy v okolí Amsterdamu, zprvu v tlumených tónech po vzoru takzvané haagské školy (nizozemských krajinářů 19. století). Postupně zkoušel různé styly a techniky a hledal vlastní rukopis. V letech 1905–1908 maloval šeré krajiny se stromy a domy, které se zrcadlí ve stojaté vodě, a tvar v nich začínal být důležitější než samotný námět.

Barva, teosofie a cesta k abstrakci (1908–1914)

Kolem roku 1908 se jeho paleta rozjasnila. Zkoušel čisté barvy a malbu drobnými body, kterou známe od Georgese Seurata. Vznikl obraz Večer (Červený strom), kde už převládá červená, modrá a žlutá. V roce 1909 vystavoval v amsterodamském Stedelijk Museu a vstoupil do Teosofické společnosti; duchovní hledání pak provázelo celé jeho dílo. Zásadní pro něj byla výstava kubismu v Amsterdamu v roce 1911. Na přelomu let 1911 a 1912 odešel do Paříže, kde ho zaujaly obrazy Pabla Picassa a Georgese Braqua, a ze jména vypustil jedno „a“. Ze Šedého stromu a dalších studií stromů postupně zbývala jen síť linek a ploch.

De Stijl a neoplasticismus (1914–1938)

V létě 1914 přijel na návštěvu do Nizozemska a vypuknutí první světové války mu znemožnilo návrat. V umělecké kolonii v Laren poznal malíře Barta van der Lecka a Thea van Doesburga. S Van Doesburgem v roce 1917 založil časopis De Stijl (Styl), kolem kterého se sešli malíři, architekti a designéři. Na jeho stránkách vyložil svou teorii, kterou nazval neoplasticismus. Obraz podle ní skládal jen z vodorovných a svislých linek, tří základních barev a bílé, šedé a černé. V roce 1919 se vrátil do Paříže a zůstal tam do roku 1938. Kolem roku 1920 se ustálil jeho známý styl s černou mřížkou a barevnými obdélníky, v polovině 20. let k němu přibyly čtvercové obrazy otočené o 45 stupňů do tvaru kosočtverce. V roce 1930 namaloval pro curyšského architekta Alfreda Rotha Kompozici s červenou, modrou a žlutou. O rok později vstoupil do pařížské skupiny abstraktních umělců Abstraction-Création. Ve 30. letech zjednodušoval dál: přibývalo bílé, ubývalo barevných ploch a objevily se zdvojené černé linky.

Londýn a New York (1938–1944)

V září 1938 odjel před sílícím fašismem do Londýna, kde bydlel v Hampsteadu v sousedství sochaře Nauma Gaba a malíře Bena Nicholsona. V roce 1940 odplul do New Yorku a dorazil tam v říjnu. Velkoměsto a hudba boogie-woogie, kterou podle MoMA slyšel hned první večer, změnily jeho malbu. Černé linky nahradil pruhy z drobných barevných čtverečků a vedle barvy začal používat lepicí pásku. Tak vznikl Broadway Boogie Woogie (1942–1943), který ještě v roce 1943 koupilo Museum of Modern Art. Na posledním obraze, Victory Boogie Woogie ve tvaru kosočtverce, pracoval od června 1942 a stále ho přepracovával. Dne 26. 1. 1944 ho odvezli do nemocnice a 1. 2. 1944 zemřel v New Yorku na zápal plic, ve věku 71 let. Obraz zůstal nedokončený. Pohřben je na hřbitově Cypress Hills v New Yorku.

Jak maloval

Mondrian maloval olejem na plátno. V raných krajinách pracoval klasicky, ale od roku 1908 zkoušel čisté nemíchané barvy, malbu bodem i široké volné tahy. Ve zralém období omezil prostředky na minimum: jen vodorovné a svislé linky, tři základní barvy (červenou, modrou a žlutou) a takzvané nebarvy, tedy bílou, šedou a černou. Kompozici nepočítal podle pravítka a geometrie. Linky a plochy přesouval tak dlouho, dokud nenašel rovnováhu. Pro tento postup je typická asymetrie (nesouměrnost): velká plocha jedné barvy vyvážená několika malými plochami na opačné straně. Kröller-Müller Museum k tomu upozorňuje, že bílá plocha mimo střed dává obrazu klid, a přesto nepůsobí staticky. Ani plochy nejsou úplně hladké. Zblízka jsou vidět tahy štětce a bílou nanášel ve více vrstvách. V New Yorku si pomáhal barevnou lepicí páskou, kterou mohl na plátně volně přesouvat a zkoušet nové rozvržení, než ho přemaloval barvou. Od současníků, jako byl Vasilij Kandinskij nebo Kazimir Malevič, se lišil přísností: diagonály a křivky ze svých obrazů vyloučil úplně.

Co se od Mondriana naučit: 4 tipy pro akryl

  • Omezte paletu na minimumVyberte si tři barvy a k nim bílou a černou. Málo barev vás donutí přemýšlet o tom, kam kterou položit. Obraz pak drží pohromadě, i když je motiv úplně jednoduchý.
  • Vyvažte velké malýmVelkou plochu jedné barvy nedávejte doprostřed. Posuňte ji ke kraji a na opačnou stranu umístěte jednu nebo dvě malé plochy silné barvy. Obraz bude v rovnováze, a přitom nebude nudně souměrný.
  • Zkoušejte s páskouMalířskou páskou si na plátně vyznačte linky a několikrát je přelepte, než najdete rozvržení, které se vám líbí. Mondrian takhle v New Yorku zkoušel kompozice. Páska vám zároveň dá čisté rovné hrany.
  • Bílá je taky barvaBílou nenechávejte jen jako prázdné plátno. Naneste ji ve dvou až třech vrstvách tahy různým směrem. Plocha získá jemnou strukturu a obraz bude působit živěji i z blízka.

Chci malovat jako Piet Mondrian

Na malířském večeru ArtMoment si za tři hodiny namalujete vlastní obraz s lektorem, i když jste nikdy nemalovali. Vyberte si nejbližší termín nebo zážitek, který vás láká.

Nejslavnější obrazy

Mondrian prošel od krajin s mlýny a stromy přes kubismus až k čisté abstrakci. Výběr ukazuje díla z různých období a začíná obrazem, o kterém na ArtMoment připravujeme samostatnou stránku. Všechny uvedené obrazy jsou v EU volné dílo, obrázky pocházejí z Wikimedia Commons.

  • Kompozice s červenou, modrou a žlutou od Pieta Mondriana, 1930 – velký červený čtverec vpravo nahoře, malá modrá a žlutá plocha a černé linky na bílém
    Kompozice s červenou, modrou a žlutou
    1930 · Kunsthaus Zürich, Curych
  • Broadway Boogie Woogie od Pieta Mondriana, 1942–1943 – mřížka žlutých pruhů s drobnými červenými, modrými a šedými čtverečky na bílém
    Broadway Boogie Woogie
    1942–1943 · Museum of Modern Art, New York (k 21. 10. 2026 mimo expozici)
  • Obrázek neuvádíme, licence souboru není jednoznačná
    Victory Boogie Woogie
    1942–1944, nedokončeno · Kunstmuseum Den Haag (dlouhodobá zápůjčka státu)
  • Šedý strom od Pieta Mondriana, 1911 – rozvětvená koruna stromu z černých oblouků na šedém pozadí
    Šedý strom
    1911 · Kunstmuseum Den Haag
  • Večer (Červený strom) od Pieta Mondriana, 1908–1910 – červený strom s větvemi rozprostřenými proti modrému nebi
    Večer (Červený strom)
    1908–1910 · Kunstmuseum Den Haag
  • Kompozice 10 v černé a bílé od Pieta Mondriana, 1915 – ovál složený z krátkých černých vodorovných a svislých čárek na bílém
    Kompozice 10 v černé a bílé
    1915 · Kröller-Müller Museum, Otterlo

Kde vidět jeho obrazy naživo

Mondrianovy obrazy mají muzea v Evropě i v Americe. Tabulka uvádí galerie s ověřeným dílem, stav jsme kontrolovali na webech galerií 21. 10. 2026. Kde galerie vystavení neuvádí, píšeme „ve sbírce“. Před cestou si aktuální expozici ověřte na webu galerie.

GalerieMěstoCo tam uvidíteOdkaz
Kunstmuseum Den Haag🇳🇱 Haagnejvětší sbírka Mondrianových děl na světě: Victory Boogie Woogie, Šedý strom, Večer (Červený strom) a rané krajiny. Ve sbírce, ověřte aktuální expozici.Vstupenky
Kröller-Müller Museum🇳🇱 OtterloKompozice s červenou, žlutou a modrou (1927) a Tableau č. 1 (vystaveny), Kompozice 10 v černé a bílé (1915)Vstupenky
Museum of Modern Art (MoMA)🇺🇸 New YorkBroadway Boogie Woogie (k 21. 10. 2026 mimo expozici), další Mondrianovy obrazy z let 1914–1929 vystaveny v 5. patřeVstupenky
Tate Modern🇬🇧 LondýnKompozice C (č. III) s červenou, žlutou a modrou (1935), vystavenaNávštěva
Kunsthaus Zürich🇨🇭 CurychKompozice s červenou, modrou a žlutou (1930). Ve sbírce, ověřte aktuální expozici.Návštěva
Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen (K20)🇩🇪 Düsseldorfčtyři obrazy včetně New York City I (1941) a Kompozice se žlutou (1930). Ve sbírce, ověřte aktuální expozici.Návštěva

V českých veřejných sbírkách jsme Mondrianův obraz nedohledali. Z ověřených sbírek máte nejblíž Kunsthaus Zürich a K20 v Düsseldorfu. V Amersfoortu je v jeho rodném domě muzeum Mondriaanhuis s výstavami o jeho životě a díle. Na jaře 2027 bude Victory Boogie Woogie zapůjčen do MoMA v New Yorku, před cestou do Haagu si to proto ověřte.

Zajímavosti

  • Za Mondriana se dodnes vede spor o to, jak má viset jeden jeho obraz. Kurátorka düsseldorfské K20 v roce 2022 dospěla k závěru, že New York City I visí od roku 1945 vzhůru nohama. Muzeum ho neotočilo, aby se volné pásky nepoškodily.
  • Victory Boogie Woogie připadl po malířově smrti obchodníkovi Valentinu Dudensingovi. Ten totiž předchozí obraz Broadway Boogie Woogie prodal bez provize a Mondrian mu za to slíbil další plátno.
  • Victory Boogie Woogie koupila v roce 1998 pro nizozemský stát Nizozemská národní banka, na památku období 1814–2002, kdy odpovídala za gulden. Od té doby je dlouhodobě zapůjčen do Kunstmusea Den Haag.
  • Kompozici s červenou, modrou a žlutou z Kunsthausu v Curychu Mondrian na zadní straně věnoval architektovi Alfredu Rothovi s datem 30. ledna 1930. Roth ji muzeu daroval v roce 1987.
  • Mondrian miloval jazz a tanec. Podle MoMA se v New Yorku stal pravidelným hostem klubu Café Society a v ateliéru si stále dokola pouštěl stejné desky.

Časté otázky

Kdy se narodil Piet Mondrian?

Piet Mondrian se narodil 7. 3. 1872 v Amersfoortu v Nizozemsku, rodným jménem Pieter Cornelis Mondriaan.

Kde a kdy zemřel Piet Mondrian?

Piet Mondrian zemřel 1. 2. 1944 v New Yorku na zápal plic, ve věku 71 let. Pohřben je na hřbitově Cypress Hills v New Yorku.

Jaký je nejslavnější obraz Pieta Mondriana?

Nejznámější jsou jeho kompozice z černých linek a ploch červené, modré a žluté, například Kompozice s červenou, modrou a žlutou z roku 1930 v Kunsthausu v Curychu. Velmi slavný je také Broadway Boogie Woogie z let 1942–1943 v MoMA v New Yorku.

Kde vidět obrazy Pieta Mondriana, i v Česku?

Největší sbírku jeho děl na světě má Kunstmuseum Den Haag v Nizozemsku. V českých veřejných sbírkách jsme jeho obraz nedohledali, nejblíž jsou ověřená díla v Kunsthausu v Curychu a v galerii K20 v Düsseldorfu.

Co je neoplasticismus?

Neoplasticismus je Mondrianův název pro jeho abstraktní styl. Obraz skládá jen z vodorovných a svislých linek, tří základních barev a bílé, šedé a černé.

Jakou technikou Mondrian maloval?

Mondrian maloval olejovými barvami na plátno. V posledních letech v New Yorku používal také barevnou lepicí pásku a papír, se kterými zkoušel rozvržení kompozice.

Související malíři

Zdroje

  1. Wikidata: Piet Mondrian (Q151803)
  2. Kunstmuseum Den Haag: Victory Boogie Woogie (katalogový záznam a příběh obrazu)
  3. Museum of Modern Art: Piet Mondrian (profil autora)
  4. Museum of Modern Art: Broadway Boogie Woogie (katalogový záznam)
  5. Tate: Piet Mondrian 1872–1944 (biografie)
  6. Kunsthaus Zürich: Komposition mit Rot, Blau und Gelb, 1930 (katalogový list, PDF)
  7. Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen: tisková zpráva k výstavě Mondrian. Evolution (2022, PDF)
  8. Wikipedie (anglicky): Piet Mondrian

Obrázky a licence

Piet Mondriaan, fotografie kolem roku 1899, neznámý autor. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Piet_Mondriaan.jpg. Licence: public domain (PD-anon-70-EU, PD-US-expired).

Kompozice s červenou, modrou a žlutou, Piet Mondrian, 1930. Kunsthaus Zürich. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Piet_Mondriaan,_1930_-_Mondrian_Composition_II_in_Red,_Blue,_and_Yellow.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-80-expired, PD-US-expired).

Broadway Boogie Woogie, Piet Mondrian, 1942–1943. Museum of Modern Art, New York. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Piet_Mondrian,_1942_-_Broadway_Boogie_Woogie.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-80, PD-US-no-notice).

Šedý strom, Piet Mondrian, 1911. Kunstmuseum Den Haag. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray_Tree_1911.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-80-expired).

Večer (Červený strom), Piet Mondrian, 1908–1910. Kunstmuseum Den Haag. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Piet_Mondrian,_1908-10,_Evening;_Red_Tree_(Avond;_De_rode_boom),_oil_on_canvas,_70_x_99_cm,_Gemeentemuseum_Den_Haag.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-80-expired).

Kompozice 10 v černé a bílé, Piet Mondrian, 1915. Kröller-Müller Museum, Otterlo. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mondrian_-_Composition_10_in_Black_and_White_(1915).jpg. Licence: PD-Art (PD-old-100-expired).

Na malířských večerech ArtMoment nemalujeme díla ani motivy Pieta Mondriana. Každý maluje obraz podle předlohy, kterou si vybere – máme až 50 předloh.