Jan van Eyck

Malíř · raně nizozemské malířství

🇧🇪 vlámský malíř · kolem 1390 – 9. 7. 1441

Jan van Eyck byl vlámský malíř burgundského dvora v Bruggách, mistr olejomalby a autor Arnolfiniho svatby a Gentského oltáře.

Muž v červeném turbanu od Jana van Eycka, 1433 – portrét muže v rudé zřasené pokrývce hlavy na černém pozadí, možná autoportrét
Jan van Eyck, Portrét muže (autoportrét?), 1433, olej na dubovém dřevě. The National Gallery, Londýn (NG222). Wikimedia Commons, PD-Art.

Život v kostce

Původ, o kterém víme málo (do 1425)

Kdy a kde se Jan van Eyck narodil, prameny přesně neuvádějí. Odhaduje se rok kolem 1390 a městečko Maaseik v dnešní belgické provincii Limburk, od kterého má nejspíš i jméno. Malovat se pravděpodobně učil u staršího bratra Huberta, který zemřel v roce 1426. Malíři byli i mladší bratr Lambert a možná sestra Markéta. První písemná zmínka o Janovi pochází z let 1422–1424 z Haagu, kde pracoval jako dvorní malíř hraběte Jana Bavorského a měl už vlastní pomocníky. Uměl latinsky a do nápisů na obrazech používal řecká a hebrejská písmena, což bylo u malíře té doby neobvyklé.

Malíř a diplomat burgundského vévody (1425–1432)

Po smrti hraběte v roce 1425 vstoupil do služeb burgundského vévody Filipa Dobrého. Dvorní plat mu umožnil malovat bez tlaku zakázek a vévoda ho posílal i na tajné diplomatické cesty. Nejlépe doložená je cesta do Portugalska v roce 1428: Van Eyck tam měl namalovat portrét princezny Isabely, aby vévoda věděl, jak jeho budoucí nevěsta vypadá. Svatba se konala o Vánocích 1429. Koncem 20. let se usadil v Bruggách, kde žil až do smrti. Po návratu dokončil Gentský oltář, který začal jeho bratr Hubert. Objednal ho gentský měšťan Joos Vijd se svou ženou Elisabeth Borluut. Na dnes ztraceném nápisu na rámu stálo, že dílo začal Hubert, „větší než kdokoli jiný“, a dokončil ho Jan, „druhý v umění“. Oltář byl slavnostně vysvěcen 6. 5. 1432 v dnešní katedrále sv. Bavona v Gentu; téhož dne tam pokřtili syna vévody Filipa a Isabely. Hlavní scénu tvoří Klanění Beránkovi, ke kterému ze všech stran přicházejí zástupy světců, poutníků a rytířů.

Vrchol v Bruggách (1432–1439)

Kolem roku 1432 se oženil s Margaretou, o patnáct let mladší ženou, a koupil si v Bruggách dům. V roce 1433 namaloval Portrét muže v červeném turbanu, možná vlastní podobiznu, a poprvé na rám napsal heslo „ALS ICH KAN“ (Jak nejlépe umím), slovní hříčku na své jméno. V roce 1434 vznikla Arnolfiniho svatba, portrét bohatého páru v pokoji, kterou londýnská National Gallery koupila v roce 1842. Pokoj na obraze vypadá úplně věrohodně, ale podle galerie při bližším pohledu nesedí: na lustr by nebylo dost místa a chybí krb. Každá věc v místnosti je pečlivě vybraná, aby ukázala bohatství a postavení páru. Za vrchol jeho tvorby se považují léta 1434–1436, kdy vznikly Madona kancléře Rolina (dnes v Louvru) a Madona kanovníka van der Paele pro brugský kostel sv. Donatiana. V roce 1439 namaloval portrét své ženy Margarety. Rámy pro něj byly součástí díla: na Madoně kanovníka van der Paele je jméno malíře přímo na rámu, což bylo v 15. století velmi neobvyklé. Dnes je mu s jistotou připisováno asi 20 obrazů, všechny datované mezi lety 1432 a 1439, a deset z nich nese jeho heslo.

Smrt a pověst vynálezce olejomalby (1441)

Jan van Eyck zemřel 9. 7. 1441 v Bruggách a byl pohřben u kostela sv. Donatiana. Vévoda Filip vyplatil vdově dar ve výši jeho ročního platu. Dílnu po něm vedl bratr Lambert a dokončil některé rozpracované obrazy. Van Eyckova pověst rostla i po jeho smrti: o Gentský oltář se během staletí několikrát přetahovaly armády. Po Francouzské revoluci ho odvezli do Paříže a vystavili v Louvru, do Gentu se vrátil v roce 1815 po bitvě u Waterloo. Albrecht Dürer si oltář prohlédl během své nizozemské cesty v letech 1520–1521. Italský životopisec Giorgio Vasari o sto let později napsal, že Van Eyck vynalezl olejomalbu. To dnes historici považují za zjednodušení: olej se používal už dřív, Van Eyck ale jeho možnosti dovedl tak daleko, že ovlivnil celé raně nizozemské malířství. Z nizozemské tradice, kterou spoluzaložil, později vyrostli i Hieronymus Bosch a Pieter Bruegel starší.

Jak maloval

Van Eyck maloval olejovými barvami na dubové desky s hladkým světlým podkladem. Barvu nanášel v mnoha tenkých, průsvitných vrstvách, kterým se říká lazury. Světlo prochází každou vrstvou, odráží se od bílého podkladu a barvy proto svítí jako barevné sklo. Protože olej schne pomalu, mohl jednotlivé tóny jemně slévat a vymodelovat i nepatrné přechody na tváři nebo látce. Zachycoval věci s neobvyklou přesností: lesk kovu, odlesky v perlách, chlupy kožešiny, vrásky a strniště na tváři. Na Madoně kanovníka van der Paele se v brnění sv. Jiří zrcadlí okolní scéna. Prostor buduje světlem, které dopadá z okna a jemně se rozptyluje po místnosti. Typickým motivem je drobné vypouklé zrcadlo nebo lesklý předmět, v němž je vidět i to, co stojí mimo obraz.

Co se od van Eycka naučit: 4 tipy pro akryl

  • Barvu vrstvěte lazurouSmíchejte akryl s lazurovacím médiem nebo vodou, aby byl průsvitný, a naneste ho přes zaschlou světlejší vrstvu. Několik tenkých vrstev dá hlubší a zářivější barvu než jedna silná.
  • Jeden zdroj světla z oknaRozhodněte, kde je okno, a podle toho malujte světlé a stinné strany všech předmětů. Když světlo přichází z jednoho směru, obraz působí klidně a prostorově.
  • Odlesky až nakonecLesk na kovu, skle nebo v oku dejte až úplně nakonec malou tečkou téměř bílé barvy. Pár drobných odlesků udělá z ploché věci lesklou.
  • Detail podle skutečnostiPostavte si na stůl jednu skutečnou věc, třeba pomeranč nebo konvici, a malujte ji podle pohledu, ne zpaměti. Van Eyck takhle namaloval pomeranče na okenním parapetu v Arnolfiniho svatbě.

Chci malovat jako Jan van Eyck

Na malířském večeru ArtMoment si za tři hodiny namalujete vlastní obraz s lektorem, i když jste nikdy nemalovali. Vyberte si nejbližší termín nebo zážitek, který vás láká.

Nejslavnější obrazy

Dochovaných van Eyckových obrazů je jen asi dvacet a většinou jsou malé. Výběr začíná díly, o kterých na ArtMoment chystáme samostatnou stránku. Nejblíž od Prahy je Drážďanský triptych.

  • Arnolfiniho svatba od Jana van Eycka, 1434 – muž v černém klobouku a žena v zeleném šatu stojí v pokoji s lustrem, vypouklým zrcadlem a psíkem
    Arnolfiniho svatba
    1434 · The National Gallery, Londýn
  • Gentský oltář od Huberta a Jana van Eycka, dokončen 1432 – otevřený polyptych s Bohem Otcem, Pannou Marií a scénou Klanění Beránkovi v dolní části
    Gentský oltář
    s Hubertem van Eyckem, dokončen 1432 · katedrála sv. Bavona, Gent
  • Madona kanovníka van der Paele od Jana van Eycka, 1436 – Panna Marie s dítětem na trůnu, vedle ní sv. Donatian, sv. Jiří v lesklém brnění a klečící kanovník
    Madona kanovníka van der Paele
    1436 · Groeningemuseum, Bruggy
  • Portrét Margarety van Eyck od Jana van Eycka, 1439 – žena v červeném šatu s kožešinou a bílým rohatým čepcem hledí na diváka
    Portrét Margarety van Eyck
    1439 · Groeningemuseum, Bruggy
  • Drážďanský triptych od Jana van Eycka, 1437 – malý tříkřídlý oltářík s Pannou Marií v kostelní lodi uprostřed a světci na bočních křídlech
    Drážďanský triptych
    1437 · Gemäldegalerie Alte Meister, Drážďany
  • Portrét kardinála Niccola Albergatiho od Jana van Eycka, kolem 1438 – starší muž v červeném plášti s kožešinou, oholená tvář s vráskami
    Portrét kardinála Niccola Albergatiho
    kolem 1438 · Kunsthistorisches Museum, Vídeň

Kde vidět jeho obrazy naživo

Van Eyckových obrazů je málo a jsou rozptýlené po Evropě a USA. Tabulka uvádí galerie s ověřeným dílem; stav jsme kontrolovali 21. 10. 2026. Před cestou si aktuální expozici ověřte na webu galerie.

GalerieMěstoCo tam uvidíteOdkaz
Gemäldegalerie Alte Meisternejblíž Praze🇩🇪 DrážďanyDrážďanský triptych (1437). Ve sbírce, ověřte aktuální expozici.Návštěva a vstupenky
Kunsthistorisches Museum🇦🇹 VídeňPortrét kardinála Niccola Albergatiho (kolem 1438), Portrét zlatníka Jana de Leeuw (1436). Ve sbírce, ověřte aktuální expozici.Návštěva a vstupenky
Katedrála sv. Bavona🇧🇪 GentGentský oltář. Do jara 2027 probíhá poslední fáze restaurování: část horních panelů nahrazují v katedrále fotografie, restaurátory lze sledovat v Museum voor Schone Kunsten v Gentu.Vstupenky
Groeningemuseum🇧🇪 BruggyMadona kanovníka van der Paele (1436), Portrét Margarety van Eyck (1439)Oficiální web
The National Gallery🇬🇧 LondýnArnolfiniho svatba (1434) a Portrét muže v červeném turbanu (1433), oba v sále 52Návštěva

Nejblíž od Prahy je Drážďanský triptych, malý cestovní oltářík, který se dá prohlédnout zblízka. Kdo chce vidět Gentský oltář, počítejte do jara 2027 s tím, že několik panelů je mimo katedrálu v restaurátorské dílně.

Zajímavosti

  • Nad zrcadlem v Arnolfiniho svatbě je latinský podpis „Johannes de eyck fuit hic 1434“ (Jan van Eyck tu byl). Ve vypouklém zrcadle jsou vidět dva muži ve dveřích, jeden z nich možná malíř.
  • Heslo „ALS ICH KAN“ (Jak nejlépe umím) psal Van Eyck řeckými písmeny a je to slovní hříčka: „ich“ zní podobně jako „Eyck“.
  • Mýtus: Van Eyck nevynalezl olejomalbu, jak tvrdil Giorgio Vasari. Olej se znal už dřív, Van Eyck ale techniku vrstvení průsvitných lazur dovedl na novou úroveň.
  • Gentský oltář byl podle historika umění Noaha Charneyho obětí sedmi krádeží. Panel Spravedliví soudci ukradený v roce 1934 se dodnes nenašel a v oltáři ho nahrazuje kopie.
  • Totožnost páru na Arnolfiniho svatbě není jistá: National Gallery obraz vede jako portrét „Giovanniho(?) Arnolfiniho a jeho ženy“, tedy s otazníkem.

Časté otázky

Kdy se narodil Jan van Eyck?

Přesné datum narození Jana van Eycka není známé. Odhaduje se rok kolem 1390, pravděpodobně v Maaseiku v dnešní Belgii.

Kde a kdy zemřel Jan van Eyck?

Jan van Eyck zemřel 9. 7. 1441 v Bruggách, kde žil od konce 20. let 15. století. Pohřben byl u kostela sv. Donatiana.

Jaký je nejslavnější obraz Jana van Eycka?

Nejslavnější je Arnolfiniho svatba z roku 1434 v londýnské National Gallery a Gentský oltář z roku 1432, který namaloval s bratrem Hubertem.

Kde vidět obrazy Jana van Eycka, i blízko Česka?

Nejblíž Česku je Drážďanský triptych v Gemäldegalerie Alte Meister v Drážďanech, další obraz má vídeňské Kunsthistorisches Museum. Nejvíc děl je v Gentu, Bruggách a Londýně.

Vynalezl Jan van Eyck olejomalbu?

Ne, Jan van Eyck olejomalbu nevynalezl, olejové barvy se používaly už před ním. Proslavil se tím, jak dokonale zvládl vrstvení tenkých průsvitných vrstev oleje.

Kolik obrazů namaloval Jan van Eyck?

Janu van Eyckovi se dnes s jistotou připisuje asi 20 obrazů z let 1432–1439 a Gentský oltář. U dalších děl odborníci váhají mezi ním a jeho dílnou.

Související malíři

  • Bez obrázku
    🇳🇱 cca 1450–1516 · severská renesance
  • Bez obrázku
    🇩🇪 1471–1528 · severská renesance
  • Bez obrázku
    Lucas Cranach starší
    🇩🇪 1472–1553 · severská renesance
  • Bez obrázku
    🇩🇪 1497–1498–1543 · severská renesance

Zdroje

  1. Wikidata: Jan van Eyck (Q102272)
  2. The National Gallery, Londýn: Jan van Eyck (biografie a díla)
  3. The National Gallery: Arnolfiniho svatba (NG186)
  4. Musea Brugge: Madona kanovníka van der Paele
  5. Katedrála sv. Bavona, Gent: Gentský oltář a restaurování
  6. Wikipedie (anglicky): Jan van Eyck

Obrázky a licence

Portrét muže (autoportrét?), Jan van Eyck, 1433. The National Gallery, Londýn (NG222). Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jan_van_Eyck_-_Portrait_of_a_Man_(Self_Portrait%3F)_1433.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-100).

Arnolfiniho svatba, Jan van Eyck, 1434. The National Gallery, Londýn (NG186). Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Van_Eyck_-_Arnolfini_Portrait.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-100).

Gentský oltář, Hubert a Jan van Eyck, dokončen 1432. Katedrála sv. Bavona, Gent. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lamgods_open.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-100).

Madona kanovníka van der Paele, Jan van Eyck, 1436. Groeningemuseum, Bruggy (0000.GRO0161.I). Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eyck,_Jan_van_-_Madonna_with_Canon_van_der_Paele.jpeg. Licence: PD-Art (PD-old-100).

Portrét Margarety van Eyck, Jan van Eyck, 1439. Groeningemuseum, Bruggy (0000.GRO0162.I). Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jan_van_Eyck_-_Portrait_of_Margaret_van_Eyck_(1439).jpg. Licence: PD-Art (PD-old-100).

Drážďanský triptych, Jan van Eyck, 1437. Gemäldegalerie Alte Meister, Drážďany (Gal.-Nr. 799). Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jan_van_Eyck_-_Triptych_of_Mary_and_Child,_St._Michael,_and_the_Catherine_-_Google_Art_Project.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-100).

Portrét kardinála Niccola Albergatiho, Jan van Eyck, kolem 1438. Kunsthistorisches Museum, Vídeň (GG 975). Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jan_van_Eyck_-_Kardinal_Niccolò_Albergati_-_Google_Art_Project.jpg. Licence: PD-Art (PD-old-100).

Na malířských večerech ArtMoment nemalujeme díla ani motivy Jana van Eycka. Každý maluje obraz podle předlohy, kterou si vybere – máme až 50 předloh.