Gerhard Richter
Malíř · současné umění
Gerhard Richter je německý malíř z Drážďan, autor rozmazaných obrazů podle fotografií a velkých abstrakcí stíraných stěrkou, považovaný za jednoho z nejvýznamnějších žijících malířů.

Život v kostce
Drážďany a NDR (1932–1961)
Gerhard Richter se narodil 9. 2. 1932 v Drážďanech. Dětství prožil na venkově v Horní Lužici, v Reichenau (dnes polská Bogatynia) a ve Waltersdorfu, kde jeho otec učil na vesnické škole. Po deváté třídě se vyučil malířem reklam a divadelních kulis. Drážďanská akademie výtvarných umění ho v roce 1950 nejdřív odmítla, studovat tam začal o rok později. Jako diplomovou práci namaloval v roce 1956 nástěnnou malbu Radost ze života v drážďanském Hygienickém muzeu. Potom pracoval na zakázkách pro východoněmecký stát. V roce 1961, dva měsíce před stavbou Berlínské zdi, utekl s manželkou do západního Německa. Jeho nástěnné malby v Drážďanech pak z ideologických důvodů přetřeli.
Düsseldorf a obrazy podle fotek (1961–1982)
Na západě znovu studoval na Kunstakademie v Düsseldorfu. Se spolužáky Sigmarem Polkem a Konradem Lueg (pozdějším galeristou Konradem Fischerem) vymyslel nadsázku kapitalistický realismus, jako protiklad k socialistickému realismu, který znal z NDR. První samostatnou výstavu měl v roce 1964 v düsseldorfské Galerii Schmela. Maloval černobíle podle novinových výstřižků a rodinných fotografií a obrysy rozmazával suchým štětcem. Takto vznikl i obraz Mrtvý (1963) v newyorském MoMA nebo Ema (Akt na schodech) z roku 1966, podobizna jeho první ženy. Vedle toho maloval barevné vzorníky, šedé monochromy a krajiny. V roce 1972 zastupoval Západní Německo na benátském bienále cyklem 48 portrétů slavných mužů. Od roku 1971 přes 15 let učil jako profesor v Düsseldorfu.
Kolín nad Rýnem a abstrakce (1983–2007)
V roce 1983 se přestěhoval do Kolína nad Rýnem, kde žije dodnes. V letech 1982–1983 namaloval sérii tichých zátiší se svíčkami a lebkami. Od poloviny 80. let tvořil velké barevné abstrakce, které vznikaly stíráním barvy dlouhou stěrkou. V roce 1988 namaloval cyklus 15 šedých obrazů 18. října 1977 o smrti členů teroristické skupiny RAF a téhož roku portrét své dcery Betty, která se od diváka odvrací. MoMA v New Yorku mu v roce 2002 uspořádala retrospektivu ke 40 letům malby. V srpnu 2007 bylo v jižní příčné lodi Kolínského dómu odhaleno jeho okno složené z 11 263 skleněných čtverečků v 72 barvách. Richter se honoráře vzdal.
Pozdní dílo (2008–dosud)
V roce 2011 představila londýnská Tate Modern jeho velkou výstavu Panorama, která pak putovala do Berlína a Paříže. V roce 2014 namaloval čtyři velké abstraktní obrazy Birkenau, pod nimiž jsou skryté fotografie z koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Jejich věrné kopie jsou od února 2024 vystaveny v pavilonu, který sám navrhl, v Mezinárodním domě setkávání mládeže v Osvětimi. V roce 2020 dokončil tři okna pro opatství Tholey v Sársku a ohlásil, že velké obrazy už malovat nebude a bude se věnovat hlavně kresbě. V jeho rodných Drážďanech funguje od roku 2005 Archiv Gerharda Richtera a Albertinum má jeho dílu vyhrazené stálé sály.
Jak maloval
Richter střídá dva zdánlivě opačné způsoby malby a oba dotahuje do důsledků. U obrazů podle fotografie nejprve přesně přenese snímek na plátno a pak ještě mokrou barvu přejede měkkým širokým štětcem. Obrysy se rozostří a obraz vypadá jako neostrá fotka. U abstrakcí nanese na plátno pruhy čistých barev a pak je táhne a stírá velkou stěrkou (rakelem, dlouhou lištou z plastu nebo dřeva). Vrstvy se trhají, odkrývají barvy pod sebou a výsledek nejde přesně naplánovat. Richter na obraze pracuje v několika kolech a reaguje na to, co náhodou vzniklo. U barevných vzorníků a okna v Kolíně nechal o rozmístění barev rozhodnout náhodu. Proti stylu, který se dá jednoduše pojmenovat, se celý život bránil. Krajinami a světlem bývá srovnáván s romantikem Caspar Davidem Friedrichem, s nímž ho spojují i Drážďany.
Co se od Richtera naučit: 4 tipy pro akryl
- Abstrakce stěrkouNaneste na plátno několik pruhů různých barev a přetáhněte je jedním tahem plastovou stěrkou nebo starou kartou. Vrstvy se promíchají a vznikne nečekaná textura.
- Rozmazané obrysyNamalujte jednoduchý motiv podle fotky a dokud je barva mokrá, přejeďte ho lehce suchým širokým štětcem jedním směrem. Obraz získá kouzlo neostré fotografie.
- Malba v několika vrstváchNechte první vrstvu zaschnout, pak přes ni přetáhněte další barvu. Místy ji setřete hadrem, ať prosvítají barvy pod ní. Obraz bude mít hloubku.
- Pracujte jen v šedéZkuste namalovat obraz jen bílou a černou a jejich směsmi. Bez barev se naučíte vidět světlo, stíny a tvary.
Chci malovat jako Gerhard Richter
Na malířském večeru ArtMoment si za tři hodiny namalujete vlastní obraz s lektorem, i když jste nikdy nemalovali. Vyberte si nejbližší termín nebo zážitek, který vás láká.
Nejslavnější obrazy
Richter vytvořil za více než 60 let práce obrazy od rozmazaných portrétů po barevné abstrakce, i skleněné objekty a okna. Žije, jeho díla jsou chráněna autorským právem, a obrázky jeho děl proto na této stránce neukazujeme. Odkazy vedou na stránky děl ve sbírkách galerií.
- Chráněné dílo, bez obrázkuEma (Akt na schodech)1966, olej na plátně, 200 × 130 cm · Museum Ludwig, Kolín nad Rýnem · Záznam v katalogu díla
- Chráněné dílo, bez obrázkuBetty1988, olej na plátně, 102,2 × 72,4 cm · Saint Louis Art Museum, podle webu muzea k 21. 10. 2026 nevystaveno · Prohlédnout na webu galerie
- Chráněné dílo, bez obrázkuOkno v Kolínském dómu2007, 11 263 skleněných čtverců v 72 barvách · jižní příčná loď Kolínského dómu, přístupné veřejnosti
- Chráněné dílo, bez obrázkuMrtvý (Tote)1963, olej na plátně, 101 × 151,1 cm · MoMA, New York, k 21. 10. 2026 vystaveno v sále 420 · Prohlédnout na webu galerie
- Chráněné dílo, bez obrázku48 portrétů1971–1998 · Tate, Londýn, k 21. 10. 2026 nevystaveno · Prohlédnout na webu galerie
- Chráněné dílo, bez obrázkuBirkenau2014, čtyři abstraktní obrazy · v Osvětimi vystaveny jejich věrné kopie (od 2024)
Kde vidět jeho obrazy naživo
Richterova díla vlastní muzea po celém světě, nejvíc v Německu. Tabulka uvádí místa s ověřeným dílem. Stav jsme kontrolovali na webech galerií 21. 10. 2026. Před cestou si vystavení ověřte na webu galerie.
| Galerie | Město | Co tam uvidíte | Odkaz |
|---|---|---|---|
| Albertinum (Galerie Neue Meister)nejblíž Praze | 🇩🇪 Drážďany | stálé sály věnované Richterovi s díly z let 1963–2004, většinou dlouhodobé zápůjčky od autora. | Oficiální web |
| Gerhard Richter BIRKENAU, pavilon | 🇵🇱 Osvětim | věrné kopie cyklu Birkenau (2014) v pavilonu Mezinárodního domu setkávání mládeže, stálá expozice od února 2024 | Informace |
| Museum Ludwig | 🇩🇪 Kolín nad Rýnem | Ema (Akt na schodech) (1966) a největší veřejná sbírka Richterových děl v Německu. Ověřte aktuální expozici. | Oficiální web |
| Kolínský dóm | 🇩🇪 Kolín nad Rýnem | Richterovo okno v jižní příčné lodi (2007), přístupné při běžné návštěvě katedrály | Oficiální web |
| Museum of Modern Art (MoMA) | 🇺🇸 New York | Mrtvý (1963), k 21. 10. 2026 vystaveno v sále 420, a další díla ve sbírce | Oficiální web |
Nejblíž Praze: Albertinum v Drážďanech, asi dvě hodiny cesty, má Richterovi vyhrazené stálé sály. Z Prahy se dá stihnout i jednodenní výlet. Za jeho oknem v dómu a velkou sbírkou v Museum Ludwig je třeba zajet do Kolína nad Rýnem.
Zajímavosti
- Okno v Kolínském dómu se skládá z 11 263 skleněných čtverečků v 72 barvách. Jejich rozmístění vybral počítač náhodně. Kardinál Joachim Meisner si přál figurální okno s mučedníky a na odhalení v roce 2007 nepřišel.
- Obraz Ema (Akt na schodech) z roku 1966 odkazuje na slavný obraz Marcela Duchampa Akt sestupující se schodů z roku 1912.
- Richterův obraz svíčky použila americká kapela Sonic Youth na obal alba Daydream Nation (1988). Richter, fanoušek kapely, si za to nic nevzal.
- Film Dílo bez autora (Werk ohne Autor) z roku 2018 režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka je volně inspirovaný Richterovým životem.
- Jeho abstrakce Abstraktes Bild (599) z roku 1986 se v roce 2015 vydražila v Londýně za 30,4 milionu liber. Richter takové ceny označil za stejně absurdní jako bankovní krizi.
Časté otázky
Kdy se narodil Gerhard Richter?
Gerhard Richter se narodil 9. 2. 1932 v Drážďanech. Žije a pracuje v Kolíně nad Rýnem.
Žije ještě Gerhard Richter?
Ano. K 21. 10. 2026 Gerhard Richter žije, je mu 94 let. V roce 2020 oznámil, že už nebude malovat velké obrazy a věnuje se hlavně kresbě.
Jaký je nejslavnější obraz Gerharda Richtera?
Mezi nejznámější patří Ema (Akt na schodech) z roku 1966 v Museum Ludwig v Kolíně nad Rýnem a portrét dcery Betty z roku 1988 v Saint Louis Art Museum. Proslulé je i jeho okno v Kolínském dómu z roku 2007.
Kde vidět obrazy Gerharda Richtera?
Nejblíž Česku jsou stálé Richterovy sály v Albertinu v Drážďanech. Velkou sbírku má Museum Ludwig v Kolíně nad Rýnem, kde je v katedrále také jeho okno. Díla vlastní i MoMA v New Yorku nebo Tate v Londýně.
Jakou technikou Richter maluje?
Richter maluje olejem na plátno. Obrazy podle fotografií rozmazává měkkým štětcem, abstrakce vytváří stíráním vrstev barvy velkou stěrkou. Pracuje i se sklem a zrcadly.
Související malíři
- Bez obrázku🇯🇵 1929–2026 · současné umění
- Bez obrázku🇬🇧 – · současné umění
- Bez obrázku🇬🇧 1937–žije · pop-art
- Bez obrázku🇺🇸 1960–1988 · neoexpresionismus
Zdroje
- Wikidata: Gerhard Richter (Q164351)
- Albertinum Drážďany: stálá expozice
- MoMA: Gerhard Richter, Dead (1963)
- Saint Louis Art Museum: Betty (1988)
- Gerhard Richter – oficiální katalog díla: Ema (Nude on a Staircase)
- Wikipedie (anglicky): Gerhard Richter
Obrázky a licence
Gerhard Richter, Praha, 25. 4. 2017. Foto: Jindřich Nosek (NoJin), vlastní dílo. Zdroj: Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gerhard_Richter,_Prague_(2017).jpg. Licence: CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/).
Díla Gerharda Richtera jsou chráněna autorským právem (autor žije), proto je neukazujeme. Odkazy vedou na stránky děl ve sbírkách galerií.
Na malířských večerech ArtMoment nemalujeme díla ani motivy Gerharda Richtera. Každý maluje obraz podle předlohy, kterou si vybere – máme až 50 předloh.